Když ještě nevíme

I. Dovezli jsme si šafrán z Egypta (Tunisu...atd.), jaký je rozdíl?

Irán je producentem 95% množství vypěstovaného šafránu na světě, na zbylých 5% se podílí ostatní státy. Množství a délka (přes 3000 let) pěstování ukazuje na tradici, zkušenosti a kvalitu produkce. (složení půdy, podnebí, styl sběru...). Srovnání iránského a ostatních šafránů by mohlo působit jako srovnávání šampaňského z Francie s ostatními sekty.

V Egyptě nám nabídli, když jsme chtěli okusit kvalitu tamního šafránu, balení sušeného květu měsíčku a v 50 g balení byly asi 4 ks (blizny) pravého šafránu, takže jsme pochopili, proč klienti, kteří si dovezli šafrán ze zahraničních tržnic, stále neví jak chutná a navíc si mohli dovézt i půl kila za pár peněz.

Navíc je problém pančování, je s podivem, že Španělsko vypěstuje cca 20 tun, ale vyveze 50 tun, co to asi znamená? Šafrán, pokud nejste znalci, otestujete pouze v laboratoři, stejně jako diamanty.

II. Šafrán nám roste na zahradě, používáme svůj

U nás rostoucí šafrán na zahradách, ve skalkách, je tzv "divoký" a můžete ho vyzkoušet a použít maximálně na zabarvení pokrmu, nebude mít potřebné aroma, chuť, který je pro pokrm připravovaný s šafránem ojedinělý. Navíc na kilogram koření je potřeba přes 180 000 květů šafránu, takže produkce na vaší zahrádce bude symbolická.

III. Koupili jsme v zahraničí na dovolené velké množství šafránu za mnohem menší peníze než prodáváte vy!

Musíme vás nejspíš zklamat, ale pokud klienti uvádí, že si dovezli např. 0,5 l sklenici či velký sáček šafránu, nejedná se o pravý šafrán, ale náhražku - většinou světlici barvířskou nebo směs s měsíčkem zahradním, nebo opravdu šafrán, ale ne pouze jeho blizny využitelné pro konzumaci, ale celý usušený květ se stonkem. Uváděné množství by totiž zákazníka v případě pravého šafránu muselo stát několik desítek ticíc korun.

IV. Šafrán si strouhám do čaje

Mnohaletý deficit šafránu na našem trhu vyústil v neznalost a mnohdy se zaměněním s jinými rostlinami, bylinami. Kořen zázvoru patří mezi velmi časté, takže pak si vyslechneme nejrůznější recepty, jak lze šafrán využít smile.

V. V našem hypermarketu jsem koupila mnohem levněji, v sáčku gram za 49 Kč! Váš je drahý

Pokud není matematika zákazníkova přítelkyně, tak se zamění prodávaná gramáž (většinou šafránu bez udání původu), která je většinou 0,1 gram v sačku, což je desetina gramu, takže cenu za gram pro srovnání nutno vynásobit 10x, detail, ale cena gramu tohoto údakjně levnějšího koření by byla 490 Kč!